- zdrowa mentalność

Zdrowie u psa. Jak zadbać o zdrową dietę?

Dbanie o zdrowie choć oczywiste, tak bardzo często zaniedbywane. Nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Bardzo często kupowane jedzenie jest na szybko, na promocji, często bez rozwagi, czy nawet przeczytania składu produktu. Jedzenie dla siebie często kupujemy patrząc przede wszystkim na cenę, ale i przez to podejście, często wybierane jest jedzenie dla pupili. A jedzenie jedzeniowi nie równe, wartości odżywcze bywają diametralnie różnie, bardzo często można by było porównać „jedzenie tylko chleba i wody”, jak człowiek miałby mieć siły do np. pracy? Bardzo szybko by męczył się, tak również psy, które jedzą złe karmy nie mają tyle energii co pies sąsiadów, nawet pomimo tego, że jest takiej rasy.

Niestety zbyt często tłumaczymy sobie „tak już on ma”, że nie przyjmujemy do wiadomości, że to my jesteśmy za to odpowiedzialni. Przygarniając np. szczeniaka, nie dbamy o niego w taki sposób, by socjalizować szczeniaka, a przez to może być agresywny wobec innych psów, kotów, czy nawet ludzi. Zaniechanie takich prozaicznych czynności, winę przerzucamy na otoczenie.

Tu samoświadomość jest istotna, bo psy są jak dzieci i bez odpowiedniej edukacji i troski robimy krzywdę nie tylko psu, ale też i samym sobie czy nawet elementom w mieszkaniu. Psy mogą podgryzać meble, kable, buty itd. Dlatego jeśli już myśli się o posiadaniu psa, również dobrym krokiem jest wybór odpowiedniego behawiorysty np.: Socjalizacja Szczeniaka Zabrze » Ranczo Dla Zwierząt.

Jak wygląda dbanie o dietę dla psa?

Psy zjedzą wszystko, zawsze i wszędzie bez zwracania uwagi, czy jest to zdrowe, czy nie. Kierują się zapachem i smakiem, a jako opiekun czworonoga powinno brać się odpowiedzialność za to, co właśnie pies je.

Odpowiednia karma powinna dostarczać wartości odżywcze, które zaspokoją potrzeby pupila. Dobra nie znaczy, że droga.

Ale kierowanie się wyborem karmy tylko przez pryzmat ceny, może powodować, że zaoszczędzenie na tym, spowoduje częstsze wizyty u weterynarza. Tak samo wybór drogiej karmy, nie znaczy, że uniknie się wizyt u psiego lekarza.

Zły dobór karmy powodować może różnego typu choroby i niedobory w organizmie psa.

Co czyni więc karmę wartościową?

Tu nie trzeba być psim diabetykiem, ale wystarczy czytać etykiety i jakie składniki są zawarte. Wiele elementów należy unikać za wszelką cenę i na nich skupimy się:

  • kukurydza – nie ma żadnej wartości odżywczej i jest popularnym alergenem. Powoduje często nadpobudliwe zachowania,
  • pszenica,
  • produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego,
  • sztuczne barwniki,
  • polepszacze smakowe,
  • sztuczne konserwanty.

W/w składniki odżywcze są w większości karm, tych tanich jak również tych „z wysokiej półki”, bardzo często wybierane „znane marki” są z powodu dostępności i reklam. Opakowania każdej karmy, czy to suchej, czy mokrej dostosowane są w taki sposób by zachęcić do zakupu, a przez to mało kto czyta skład ich. Często zdarzało się, że jedna karma „wysokiego standardu” zawierała melaninę, która służy do wyrobu asortymentu żywic syntetycznych, mających zastosowanie w farbach, klejach i lakierach.