- dbaj o siebie

Wyjazd za zdrowiem

Obciążenie organizmu w dzisiejszych czasach sięga szczytów wytrzymałości. Niezdrowe produkty jedzenie w pośpiechu, zanieczyszczone powietrze i woda, niedobór snu, nadmiar obowiązków, pracy, a co za tym idzie – przede wszystkim stresu, powoduje, że coraz szybciej podupadamy na zdrowiu. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na codzienny jogging albo basen i jedzenie tylko „eco” – choć dobrze by było. Czasem potrzebny jest szybki ratunek.

Często sugeruje się w takim przypadku zmianę otoczenia. Co to oznacza? Znów, w zależności od możliwości, ale też potrzeb, może to oznaczać różne rzeczy. Czasem wystarczy godzinny spacer, czasem przeprowadzka na drugi koniec kraju. Ten ostatni przypadek stosuje się raczej w ekstremalnych przypadkach. Ale tak, czasem trzeba zamówić transport mebli, spakować się i wyjechać na wieś na Mazury albo w Bieszczady.

Jednak jeśli nasz przypadek nie jest aż tak ekstremalny, mamy szeroki wachlarz możliwości uratowania naszego podupadającego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Turystyka zdrowotna to już w zasadzie cała gałąź turystyki i gospodarki. Wynika to z rosnących potrzeb na tego typu usługi. Jeśli lekarz nas skieruje, a ZUS pozwoli, czasem od razu, czasem po miesiącach czekania możemy udać się do sanatorium. Tu niewiele zależy od nas. Jednak większość sanatoriów oferuje teraz pobyty prywatne, można więc wybrać zarówno kierunek, jak i zakres aktywności nas interesujących.

W Polsce mamy też wiele miejscowości uzdrowiskowych. Status ten otrzymują miejscowości posiadające szczególnie pozytywnie wpływający na zdrowie mikroklimat i/lub zasoby (jak np. w Krynicy Górskiej liczne źródła wód uzdrowiskowych). Nie trzeba wtedy szukać sanatorium, wystarczy zwykły hotel, a nawet kwatery. Każda z takich miejscowości ma swoje unikalne właściwości prozdrowotne wynikające z mikroklimatu, roślinności, obecności zbiorników wodnych itd.

Ale nie tylko miejscowości, które oficjalnie mają status uzdrowisk mają zbawienny wpływ na zdrowie. Jakość powietrza do statystyk mierzy się głównie w miastach, bo to w nich takie badania są najbardziej potrzebne ze względu na największe zanieczyszczenie. Jednak jest wiele miejsc w Polsce mogących się pochwalić bardzo specyficznym mikroklimatem i niespodziewanie czystym powietrzem. Jednym z takich miejsc jest Rudka – wieś w nadleśnictwie mińskim (pomiędzy Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami), w której znajduje się położony na obrzeżach niewielkiego rezerwatu szpital pulmonologiczny – obecnie oddział szpitala wojewódzkiego w Siedlcach. Lokalizacja ta została wybrana nieprzypadkowo. Powietrze w tym rezerwacie jest uznawane za jedno z najczystszych w kraju i nie trzeba być pacjentem szpitala, ani korzystać z jego usług rehabilitacyjnych, by móc skorzystać z wyjątkowych właściwości tamtejszego otoczenia. Nawet kilkugodzinny pobyt w takim lesie może znacząco oczyścić płuca.

Niezależnie od miejsca, planując wakacje warto zastanowić się, czy zamiast jechać do kolejnej miejscowości stricte turystycznej albo na zagraniczną wycieczkę all-inclusive, nie lepiej dla podbudowania zdrowia udać się w takie spokojne miejsce, które oprócz samego wypoczynku i ładnych (zazwyczaj) widoków, przyniesie wymierne korzyści.

Ale miejscowości uzdrowiskowe to nie tylko góry i morze. Podwarszawski Konstancin również ma taki status. Można się tam przenieść uznając, że to po prostu kolejna „przeprowadzki Warszawa”, bo dojazd do stolicy zajmuje obecnie do 20 minut, można też pojechać na lody albo kawę i przy okazji pójść do parku – a tam pospacerować albo usiąść przy tężni solankowej – największej w tym rejonie kraju. Oddychanie mgiełką wydobywającą się z tężni przez godzinę daje taką dawkę jodu, jak trzy dni ciągłego plażowania nad morzem. Oprócz tego solanka w tężni dostarcza innych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu minerałów, jak brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód. Ze względu na swoje właściwości niewielkie tężnie są coraz częściej stawiane w salonach odnowy biologicznej, ośrodkach spa, a nawet w centrach handlowych.

Więc jeśli następnym razem ktoś zasugeruje „zmień otoczenie”, zastanów się, czy planować wyprowadzkę na koniec kraju, urlop, czy wyjście na zakupy – każda z tych opcji może okazać się zbawienna, bo każda, nawet najmniejsza dawka zdrowia jest na wagę złota.

Autor: Katarzyna Grochólska