- zdrowa mentalność

Sport to zdrowie!

Jak mówi popularne przysłowie – w zdrowym ciele zdrowy duch. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że sport to zdrowie. Możliwości uprawiania sportu są tysiące, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu.

Dopiero przeprowadzki Warszawa uświadamiają nam, jak zróżnicowana jest oferta uprawiania sportu w stolicy Polski. Najprostszą i bezpłatną aktywnością jest bieganie w parkach miejskich. Alternatywą jest tu jeżdżenie rowerem po ścieżkach rowerowych, bez stresu, że potrąci nas samochód. W Warszawie nie brakuje też pływalni, siłowni czy klubów fitness.

Jeżeli męczy nas stołeczny zgiełk, możemy wybrać się na Mazury, żeby uprawiać sporty wodne, takie jak: żeglarstwo, kajakarstwo czy windsurfing. Wypoczynek w krainie tysiąca jezior możemy połączyć ze spacerami po lesie czy jazdą na rowerze.

Jeżeli wolimy góry, możemy wędrować po Tatrach, Bieszczadach, Beskidach czy Sudetach. Gdy to nam nie wystarcza, możemy spróbować wspinaczki skałkowej czy zabaw w parku linowym.

Sporty na weekend odpowiednie dla dzieci to np. jazda na rolkach czy wrotkach. Bardzo dobrym pomysłem są gry zespołowe, takie jak: siatkówka, koszykówka, piłka nożna czy piłka ręczna. Alternatywą jest gra w badmintona lub tenis ziemny.

Dla spragnionych dodatkowej dawki adrenaliny są sporty ekstremalne, takie jak: kitesurfing, eksplorowanie jaskiń, nurkowanie, skoki spadochronowe, paralotniarstwo czy sporty motorowe.

Zainteresowani sztukami walki docenią różnorodność dyscyplin z tym związanych.

Dla koneserów i osób bez kondycji pozostaje gra w golfa i w szachy – to także wyzwanie intelektualne.

Wśród wielu dyscyplin każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając jakąś dyscyplinę sportową, trzeba wziąć pod uwagę swój stan zdrowia, wiek, warunki fizyczne i kondycję. Czasami warto skorzystać z usług trenera osobistego, który krok po kroku poprowadzi nas przez kolejne etapy odpowiedniego dla nas planu treningowego. Nie wszystkie dyscypliny sportowe są tanie, wiele z nich wiąże się z zakupem odpowiedniej odzieży, obuwia, ekwipunku czy przyrządów, co pociąga za sobą wysokie koszty. Warto jednak zainwestować w swoje zdrowie zamiast w kosztowne i skomplikowane leczenie chorób.

Sport pozwala na pozbycie się zbędnych kilogramów, odstresowanie, pokonanie depresji czy wyrobienie masy mięśniowej. Codzienne uprawianie sportu wpływa na długowieczność. Uprawianie sportu to także okazja do socjalizacji – możliwość poznania wielu ludzi i nawiązania ciekawych znajomości – oraz ciekawy sposób spędzania czasu wolnego.