- dbaj o siebie

Naturalne tkaniny – jak wpływają na zdrowie?

Zdrowie jest co raz bardziej popularne. Trend zmienia się w kierunku holistycznego podejścia. Traktowanie jako jedności zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej i odpoczynku przekłada się na działanie organizmu, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Oprócz tego co spożywamy i jaka aktywność jest nam bliska, ważne są również tkaniny w naszym życiu. Tekstylne ubrania nie wpływają pozytywnie na zdrowie. Tak samo jak i inne rzeczy w naszym domu. Szczególnie należy przyjrzeć się kocom, pościelom, które przez zły skład mogą odpowiednio nie wentylować organizmu.

Jakie tkaniny wybierać?

Tkaniny naturalne powstają z włókien pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. W pierwszej grupie znajdziemy najszlachetniejsze włókno lniane, bawełnę bambus oraz kokos. W drugiej jedwab, wełnę czy też sierść króliczą. Z racji tego, że tkaniny naturalne towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat i odznaczają się wartościowymi cechami i właściwościami, są najzdrowsze. Umożliwiają skórze oddychanie. Łatwo je jednak zniszczyć, więc ostrożnie z praniem. Unikaj tkanin syntetycznych i sztucznych.

Gdzie szukać dobrych tkanin?

Dobre nie znaczy drogie, chociaż w przypadku tkanin niestety tak jest. Warto więc zajrzeć od czasu do czasu do second- hand’u i poszukać dobrych gatunkowo rzeczy. Nawet zasłony wykonane z naturalnych tkanin są dla człowieka zdrowsze. Otaczające tkaniny mają bezpośredni wpływ na gospodarkę hormonalną, która jak powszechnie wiadomo, może oddziaływać na cały organizm.

Relaks w dobrym otoczeniu

Naturalne tkaniny sprzyjają lepszej regeneracji organizmu. Odpoczynek w zdrowym lnianym kocu na pewno doda ci energii i pozytywnie wpłynie na regenerację po ciężkim dniu. Nawet w upale będzie doskonałym dopełnieniem, gdy klimatyzacja Warszawa będzie przyjemnie chłodzić twój dom.

Zdrowie jest najważniejsze, nie oszczędzaj na nim. Tym bardziej, że często w sklepie z używaną odzieżą dostaniesz dobre tkaniny w niższych cenach.

Nie tylko styl jest ważny, ale również tkaniny z jakich uszyte są nasze ubrania. Oddziałuje to bowiem bezpośrednio na naszą skórę. Ma ona zdolność absorpcji wielu substancji i związków. Możemy więc sobie zaszkodzić sztucznymi tkaninami. Badania z 2003 roku Naukowców Instytutu Roślin Włókienniczych w Poznaniu we współpracy z naukowcami z Japonii udowodniły, że najlepiej wypada jedwab, a na drugim miejscu len.

Naturalne tkaniny – czy mają jakieś wady?

Niestety tak. Szybko się gniota i trudno je wyprasować. W zetknięciu z wodą szybciej wychładzają organizm, ponieważ mają większe właściwości chłonące. Jednak dla zdrowia można trochę się poświęcić i zadbać o ubrania i dodatki do domu z naturalnych tkanin.