- dbaj o siebie

Jak zadbać o zdrowie w upały?

Co roku powraca temat zdrowia w upałach. Dużo osób jednak zapomina zadbać o najważniejsze, czyli nawodnienie. Odpowiednie nawodnienie może wpłynąć na wiele aspektów. Bez względu czy jesteś osobą z problemami ze zdrowiem czy młodym energicznym człowiekiem z ekipy przeprowadzki Warszawa, warto mieć przy sobie butelkę wody. Nie zalecane są napoje słodzone bądź popularne wśród młodych osób napoje energetyczne. Odpowiedni ubiór, okulary i inne możliwości ochrony przed słońcem mogą okazać się na wagę złota.

Jak prawidłowo zadbać o zdrowie w upały?

Podstawą jest nawodnienie, ale jest również wiele innych aspektów. Bez względu czy mowa o zdrowiu małego dziecka czy osoby starszej w dni upalne ważne jest unikanie otwartej przestrzeni o dużym nasłonecznieniu. Nie musimy odmawiać sobie spaceru ani wyjścia na świeże powietrze, ale miejmy na uwadze, że po południu będzie to bardziej komfortowa opcja, a na pewno zdrowsza. Uzupełnienie witaminy D na słońcu jest ważne, ale w dni, kiedy może mieć to negatywny wpływ na nasz organizm – ważny jest umiar. Osoby z problemami sercowo- naczyniowymi szczególnie powinny dbać o nawodnienie oraz zdecydowanie unikać przesiadywania na ławce w słońcu. Cień będzie zarówno komfortowy, jak i zdrowszy. Warto unikać tłumów, załatwiania spraw urzędowych i kolejek w sklepach. Unikajmy prac fizycznych, nie tylko na słońcu. Każdy wysiłek fizyczny podnosi temperaturę ciała, więc jeśli decydujemy się na trening to najlepiej zrobić to wcześnie rano bądź wieczorem.

Co będzie pomocne w upalne dni?

Tkaniny ubrań wybierajmy naturalne, przewiewne, luźne i w jasnych kolorach. Niezwykle ważna jest osłona głowy, najlepiej również wykonana z naturalnych tkanin. Dzieci i dorośli powinni być ubrani odpowiednio do temperatury. Przegrzewanie organizmu może mieć negatywny oddźwięk i zagraża zdrowiu i życiu. Naturalne tkaniny zmniejszają potliwość, są bardziej komfortowe i oddychające. Z pomocą mogą przyjść wentylatory oraz klimatyzatory, które znacząco mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Kąpiel w chłodnej wodzie będzie ulgą i odpoczynkiem. Zadbajmy również o odpowiednią dietę. Warto jeść lekkie posiłki i unikać wysokokalorycznych posiłków. Ważna jest ochrona oczu, okulary przeciwsłoneczne będą niezbędnym dodatkiem. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na zastosowaną w szkłach ochronę. W domowych i biurowych warunkach pomocne będą rolety i zasłony. Dadzą półcień i pomieszczenie nie będzie się szybko nagrzewać. Zapas wody również będzie niezbędny.